Dr. Kubilay Yücel

Botoks

Instagram




Facebook




Botoks Nerelerde Kullanılır?

1. Alın bölgesindeki yatay çizgilerde,
2. İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgilerde,
3. Her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılmasında,
4. Her iki göz yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklarda ( kaz ayağı çizgileri),
5. Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikayetinin düzeltilmesinde,
6. Burun köküne yakın yer alan yatay çizgilerde,
7. Burun ucunun kaldırılmasında,
8. Gülerken üst dişetinin görünmesi durumunda,
9. Üst ve alt dudaktaki dikey çizgilerde ( sigara içimi çizgileri ),
10. Dudak köşelerinin yukarıya kaldırılmasında ,
11. Alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgilerde,
12. Çene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesinde,
13. Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisinde,
14. Eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terleme tedavisinde,
15. Koltuk altı, el ve ayak terleme tedavilerinde Botoks kullanılabilir.

BOTOKS İLE TERLEME TEDAVİSİ

Botoksun diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı değişik rahatsızlıkların giderilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde"hiperhidrozis" olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur.

Stres, emetikler, insülinler gibi uyaran ilaçlar, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Bazen yapısal olarak da çok fazla terleme gözükebilir. Terlemenin yoğun olduğu deri altına çok az miktarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engeller.

Botoks, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botoksun etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir sürelik durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir.

BOTOKS NASIL UYGULANIR?

Botoks maddesi çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan kas içine enjekte edilir. Tüm uygulama 10-15 dakika sürer.

BOTOKS'UN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Botoks’un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki üç-dört ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça Botoks’un etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

BOTOKS'UN ZARARI VAR MIDIR?

Botoks 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı botoks tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

BOTOKS KİMLER TARAFINDAN UYGULANMALIDIR?

Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde , hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici problemler ortaya çıkabilir.

BOTOKS UYGULAMASININ RİSKLERİ VAR MIDIR?

u konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında botoks uygulamasının riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Çok nadir olarak genellikle alın ve göz çevresindeki yanlış uygulamalarda kısa süreli göz kapağı düşüklüğü görülebilir.

BOTOKS UYGULAMASINA DEVAM EDİLMEZSE KIRIŞIKLAR DAHA KÖTÜYE GİDER Mİ?

Hayır. Kırışıklıklar yavaş yavaş eski haline döner, hatta eskiye göre daha iyi durumda da kalabilir.

BOTOKS UYGULAMASI SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Botoks uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir. botoks uygulamasından sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir.

DİĞER UYGULAMALARIMIZ

Biz Sizi Arayalım
Lütfen Açık Rıza Metnini Okuyarak, Kutucuğu İşaretleyiniz.
Lütfen Aydınlatma Metnini Okuyarak, Kutucuğu İşaretleyiniz.
Gönder
<